buty do bieganie w terenie

Biegamy w terenie z butami trailowymi

Masz w planach wzięcie udziału w biegu górskim lub terenowym? A może bierzesz udział w zawodach typu Barbarian Race lub Runmagedon? W zawodach takich naturalnym wyborem są buty trailowe. Jak wiadomo każdy but jest jednak inny dlatego więc jak dobrać odpowiedni but do biegu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Biegi terenowe oraz z przeszkodami cieszą się coraz wiekszą popularnością. Z roku na rok przybywa coraz więcej imprezę tego typu. Często ludzie startujący w takich zawodach rozpoczynali zabawę z bieganiem od biegów ulicznych i wielu z nich z startuje w zawodach z ekwipunkiem do biegania ulicznego. Jak często się o tym przekonują jest to ekwipunek nie wystarczający.

Buty do biegania po asfalcie mogą się sprawdzić do biegania po zróżnicowanym wysokościowo terenie i naturalnej nawierzchni ale tylko przy pięknej pogodzie. A wiadomo, w górach jak to w górach. Pogoda potrafi zmienić się byskawicznie. Przy stromych podejściach i zbiegach w butach szosowych jeździmy jak na łyżwach jest to niebezpieczne i kontuzjogenne. Dlatego tak istotne są buty do biegania w terenie.

Trasy biegów terenowych położone są na różnych wysokościach i w różnym terenie. Buty trailowe wyróżniają się bardziej skomplikowaną budową niż buty szosowe. Buty te możemy podzielić na dwie kategorie. Na buty do podłoża miękkiego typu błoto, piach czy nawet śnieg oraz na buty na teren twardy czyli do biegania po skałach, kamieniach i korzeniach drzew.

Różnia się one od siebie podeszwą- stopniem jej twardości i usztywnienia stopy, poziomem amortyzacji oraz oraz głębokością bieżnika. Buty przystosowane do biegania po terenie miękkim mają głębszy bieżnik, mają niższy stopień tłumienia amortyzacji i są jednocześnie miękkie na zginanie. Buty przystosowane do poruszania się po terenie twardym sztywniej trzymają stopę oraz mają wyższy stopień amrtyzacji. Charakteryzują się również płytszym bieżnikiem, jest on jednak i tak głębszy od butów szosowych.

Jeśli biegasz w terenie to warto zaopatrzyć się w buty do tego przystosowane. Po za wygodą i funkcjonalnością zagwarantują Ci bezpieczeństwo biegania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s