biegówki

Narciarstwo biegowe – alternatywa dla szaleństw na stoku

Narciarstwo biegowe w porównaniu do snowboardu lub narciarstwa zjazdowego jest wciąż stosunkowo mało popularną dyscypliną sportu w Polsce. Zaczynając swoją przygodę z nartami biegowymi stajemy przed dylematem jakim jest wybór odpowiedniego sprzętu.

Pierwszą zasadniczą kwestią przy zakupie nart i kijków jest kwestia stylu, w którym będziemy biegać. Istnieją dwa podstawowe sposoby jazdy na biegówkach: klasyczny oraz łyżwowy. W stylu klasycznym poruszamy się najczęściej po specjalnie przygotowanych torach, przesuwając równolegle narty. Styl łyżwowy jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż opiera się na naprzemiennym ruchu nart pod kątem do kierunku poruszania się tzn. od środka na zewnątrz. Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z narciarstwem biegowym, warto na początek wypożyczyć sprzęt i zobaczyć, którą techniką wygodniej nam się jeździ. Inny jest bowiem sprzęt przeznaczony do stylu klasycznego, a inny do łyżwowego. W stylu łyżwowym narty biegówki są nieco krótsze, kije zaś dłuższe. Za bardziej przyjazną dla początkujących uważana jest metoda klasyczna, która cieszy się dużo większą popularnością, więc sprzęt w tym przypadku jest łatwiej dostępny i tańszy.

Biegówki w porównaniu do narciarstwa zjazdowego czy snowboardu uważane są za sport o wiele bezpieczniejszy. Bardzo rzadko dochodzi w nim do poważniejszych wypadków i złamań, dlatego budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób, które do tej pory w obawie przed kontuzjami nie uprawiały żadnych sportów zimowych. Wśród licznych zalet biegania na nartach warto wspomnieć, że sport ten angażuje wiele partii mięśni jednocześnie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na naszą kondycję, a także pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s