narty biegowe

Od czego zacząć przygodę z narciarstwem biegowym?

Chociaż za oknem mamy prawdziwą jesień i to w deszczowym, listopadowym wydaniu, niektórzy już szykują się na nadejście zimy i wprost nie mogą się doczekać gdy rozpocznie się sezon narciarski. O ile zjazdy na nartach czy na desce są w naszym kraju stosunkowo popularnym sportem, o narciarstwie biegowym wciąż niewiele w Polsce się słyszy.

Zupełnie inaczej jest chociażby u naszych południowych sąsiadów. W Czechach weekendowe wypady na narty biegowe są bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu i alternatywą dla wszystkich osób, które z obawy przed kontuzjami do tej pory unikały uprawiania sportów zimowych.

Zaczynając swoją przygodę z biegówkami należy najpierw zapoznać się z dwoma podstawowymi stylami poruszania się na nartach biegowych: klasycznym i łyżwowym. Ten pierwszy uważany jest za zdecydowanie łatwiejszy, dlatego polecany jest osobom początkującym. Polega on na tym, że poruszamy równolegle nartami po specjalnie przygotowanych torach. Styl łyżwowy z kolei opiera się na naprzemiennym ruchu nart od środka na zewnątrz, co wymusza na biegaczu nieco szybsze tempo. W tym przypadku biegamy nie na specjalnych torach, lecz na szerokich ubitych ratrakiem trasach.

Od tego na jaki styl się zdecydujemy będą zależały parametry naszego sprzętu. Inne są narty i kijki do stylu klasycznego, a inne do łyżwowego, dlatego na początek najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczalnia biegówek. Wypożyczając sprzęt będziemy mogli ocenić czy ten sport w ogóle nam się podoba i jaki styl biegania preferujemy. Jeśli uznamy, że narciarstwo biegowe to dyscyplina w sam raz dla nas, warto zainwestować we własne narty i kijki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s