buty do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie a rodzaj nawierzchni

Ostatnimi czasy zaobserwować można rosnącą popularność biegów terenowych, zwłaszcza w górach. Bieganie w terenie to sport, dzięki któremu możemy obcować na łonie natury podziwiając piękne krajobrazy i przy okazji pracować nad kondycją. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tym sportem. Niestety, dość często widzi się początkujących biegaczy, którzy przemierzają strome górskie ścieżki w obuwiu, które dobrze sprawdza się na asfaltowych drogach w mieście. Tymczasem do biegania w górach niezbędne są buty trailowe, w przeciwnym wypadku można nabawić się poważnej kontuzji.

Zasadniczym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając buty do biegania w terenie jest rodzaj nawierzchni, po której planujemy biegać. Inne modele polecane są do biegów po miękkim podłożu z przewagą błota i piachu, a inne po kamienistych górskich szlakach. Istnieją także specjalne buty do biegania w terenie oblodzonym, wyposażone w metalowe kolce wystające z podeszwy. My jednak skupimy się na tym jakie powinny być buty do biegania w terenie o miękkiej i twardej nawierzchni.

buty do biegania w terenieJeśli najczęściej biegamy po nawierzchni miękkiej, na przykład w lasach, na łąkach czy pagórkach, najlepszym rozwiązaniem będzie obuwie, które mają w podeszwach liczne, mocno wystające klocki, a ich podeszwa wykonana jest z miękkiego materiału przypominającego gumę jak np. buty do biegania w terenie Salomon S- Lab XT 6 Softground. Tego typu obuwie doskonale sprawdza się w terenach błotnistych, zwłaszcza z dużymi nachyleniami.

W przypadku biegów po kamienistych, górskich szlakach dużo lepsze będą buty do biegania w terenie o sztywnej podeszwie osłaniającej stopę i płytszym bieżniku. Buty do biegania po skalistych ścieżkach powinny mieć dobrą przyczepność i cholewki o wzmocnionej konstrukcji, które będą amortyzowały uderzenia o skały i korzenie.

Planując zakup butów do biegania w terenie zawsze warto zastanowić się na jakiej nawierzchni najczęściej będziemy trenować. Od doboru odpowiedniego obuwia będzie zależeć bowiem komfort i prędkość biegania, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku biegów na dłuższych dystansach. Warto stawiać również na buty do biegania w terenie dobrej jakości, objęte gwarancją producenta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s